Partnerzy serwisu:
Drogi i autostrady

Trzy pasy ruchu na A2 Poznań Krzesiny – Poznań Wschód jeszcze w tym roku

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Mostostal Warszawa
Roverpol
ULMA Group
Holcim Polska
BATARUS
Schuttlfix
PBI Infrastruktura

Autor:

ep.

Data publikacji:
03-03-2025
Ostatnia modyfikacja:
03-03-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Trzy pasy ruchu na A2 Poznań Krzesiny – Poznań Wschód jeszcze w tym roku
fot. AWSA
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze przed końcem tego roku zakończy się rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania na odcinku między węzłami Poznań Wschód – Poznań Krzesiny. Inwestycję realizuje spółka Autostrada Wielkopolska.

To druga inwestycja związana z rozbudową autostrady A2 wokół Poznania. W 2019 roku kierowcy zyskali trzeci pas ruchu na liczącym 16 km odcinku pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny. Tamta inwestycja, podobnie jak realizowana obecnie, była realizowana pod ruchem. Została wykonana na zlecenie spółki Autostrada Wielkopolska. Koncesjonariusz był zobowiązany do jej realizacji, po osiągnięciu określonych parametrów ruchu na autostradzie.

W czerwcu 2024 ruszyły prace związane z poszerzeniem kolejnego odcinka – tym razem mowa o 10-kilometrowym odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód. Dobudowany zostanie trzeci pas ruchu dla obu kierunków jazdy, ale nie tylko.

– Spółka modernizuje nawierzchnię i infrastrukturę drogową, aby była bardziej wytrzymała i lepiej przystosowana do intensywnego ruchu – informuje Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa spółki. Jak wyjaśnia, podczas budowy trzeciego pasa zostanie wykonana nowa nawierzchnia o łącznej powierzchni 280 tys. m kw., zmodernizowane zostaną także dwa węzły autostradowe oraz dwa obiekty mostowe w ciągu autostrady. – Zaplanowaliśmy także montaż nowych barier ochronnych oraz rozbudowę i modernizację ekranów akustycznych – dodaje rzeczniczka. W efekcie na rozbudowywanym odcinku powstanie ponad 5 tys. m kw. ekranów akustycznych i prawie 19 tys. metrów barier ochronnych.

Co się udało zrobić przed zimą

W ubiegłym roku prace były prowadzone do grudnia, po czym zostały zawieszona na sezon zimowy. Do tego czasu zakończyły się zasadnicze prace związane z dobudową dodatkowego pasa włączenia i wyłączenia z autostrady A2 w obrębie węzła Poznań Krzesiny, wykonano także roboty ziemne oraz konstrukcje nawierzchni na ok. 5 km odcinka pomiędzy miejscami obsługi podróżnych Tulce/Krzyżowniki a węzłem Poznań Wschód zarówno na jezdni w kierunku Świecka, jak i Warszawy.

– Dobudowane pasy ze względów bezpieczeństwa ruchu drogowego nie zostały udostępnione użytkownikom, będzie to możliwe dopiero po wykonaniu całej inwestycji wraz z wprowadzeniem zmienionego systemu stałej organizacji ruchu – wyjaśnia przedstawicielka spółki.

Przed zimą poszerzono także konstrukcje dwóch mostów autostradowych. W nadchodzącym sezonie budowlanym umożliwi to poprowadzenie po dobudowanej części ruchu w trakcie robót związanych z poszerzeniem jezdni na pozostałym odcinku trasy.

Prace na A2 po zimowej przerwie powrócą niebawem, w miarę sprzyjających warunków pogodowych. – Jeśli roboty będą przebiegały zgodnie z planem, rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania zakończy się pod koniec tego roku – zapowiada rzeczniczka spółki zarządzającej autostradą.

Przebudowa między Łodzią i Warszawą

Przypomnijmy, to nie jedyny fragment A2, który w najbliższym czasie zyska dodatkowy pas ruchu. Do ogłoszenia przetargu na rozbudowę autostrady szykuje się także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W tym przypadku poszerzana ma być trasa między Łodzią i Warszawą. Na większości przebiegu mowa o trzecim pasie ruchu, natomiast na odcinku najbliżej Warszawy – między węzłami Pruszków i Konotopa – po rozbudowie trasa będzie miała cztery pasy ruchu.

To będzie pierwszy odcinek autostrady rozbudowywany pod ruchem o dodatkowy pas, realizowany przez GDDKiA. Publiczny inwestor planuje realizować zadanie w trybie tradycyjnym – obecnie inwestycja oczekuje na wydanie decyzji ZRID. Po jej wydaniu ogłoszony ma być przetarg na roboty budowlane.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Mostostal Warszawa
Roverpol
ULMA Group
Holcim Polska
BATARUS
Schuttlfix
PBI Infrastruktura

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

DK-51 w Dobrym Mieście przebudowana przed terminem

Drogi i autostrady

Kiedy domknie się droga ekspresowa S3?

Drogi i autostrady

Są oferty na przebudowę DK-42 w Radomsku

Drogi i autostrady

W tym roku jeszcze przetargi na obwodnice. Co w przyszłym?

Drogi i autostrady

Zobacz również:

DK-51 w Dobrym Mieście przebudowana przed terminem

Drogi i autostrady

Kiedy domknie się droga ekspresowa S3?

Drogi i autostrady

Są oferty na przebudowę DK-42 w Radomsku

Drogi i autostrady

W tym roku jeszcze przetargi na obwodnice. Co w przyszłym?

Drogi i autostrady

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5